تفاوت پانل های سه بعدی با ساندویچ پانل باربر

 

پانل های سه بعدی و ساندویچ پانل ها چندی است که به عنوان یکی از اجزای ایمن در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرند. از هر دو این پانل ها جهت بالا بردن ایمنی ساختمان و مقاوم سازی استفاده می شود تا خطرات جانی و مالی را به حداقل برسانند. در این مقاله قصد داریم تا به بررسی تفاوت پانل های سه بعدی با ساندویچ پانل باربر بپردازیم:

 

ساندویچ پانل چیست؟

ساندویچ پانل محصولی است که برای پوشاندن دیوارها و سقف ساختمان ها استفاده می شود. هر پانل شامل هسته ای از مواد گرمازا مانند پشم شیشه، پشم سنگ، پلی استایرن، پلی اورتان و… است که از هر دو طرف با ورق فلزی نازکی از جنس فولاد، آلمینیوم، گالوانیزه و …. احاطه شده است.

ساندویچ پانل ها  به طور عمده در عملکرد خود به عنوان عایق حرارتی، عملکرد عایق صوتی، واکنش در برابر آتش، وزن و… متفاوت هستند. ساندویچ پانل های مدرن می توانند صاف و یا خمیده و در یک مجموعه تقریباً نامحدود از تنظیمات به هم متصل شوند و بسته به نیاز عملکرد در انواع مختلفی از رنگ، ضخامت، جزئیات لبه و پروفایل در دسترس هستند. آن ها عموماً خارج از سایت ساخته می شوند و مخصوصاً در مواردی که نیاز به روکش کاری با کارایی بالا، استحکام ساختاری مناسب، عایق بندی بالا و وزن کم باشد، مفید هستند.

 

 

ساندویچ پنل ها ماده ای هستند که برای روکش سطح استفاده می شوند. آن ها به صورت پانل های سقفی، نما و اتاق در دسترس هستند. ساندویچ پانل ها به دلیل سهولت در نصب و گزینه های جانبی که ارائه می دهند، از مواد با روکش فلزی سقف و نما هستند که به عنوان راه حل های جایگزین در ساختمان ها محسوب می شوند.

ماده عایق اصلی مورد استفاده در مرکز ساندویچ پانل ها پلی اورتان و یا پلی استایرن با روکش فوم پلی اورتان است، علاوه بر این از پشم سنگ و پلی استایرن نیز استفاده می شود. در فلزات رنگ شده، از یکی از انواع رنگ در بین پلی استر، PVDF و پلاستیک استفاده می شود. به طور کلی، نوع رنگ استانداردی که روی ساندویچ پانل ها اعمال می شود، رنگ پلی استر است.

کاهش زمان اجرا با استفاده از ساندویچ پانل ها

به عنوان مثال، بیایید دو فناوری محبوب مورد استفاده در ساخت و ساز ساختمانی مانند ساختمان انبار ها را با هم مقایسه کنیم. در حالت اول، پارتیشن های خارجی از دیوارهای آجری تشکیل شده اند، در مورد دوم از پانل های ساندویچی تشکیل شده است. با انتخاب مورد اول باید کارهای زیر را انجام دهیم: ساخت دیوار، نصب عایق حرارتی و سرانجام نصب لایه خارجی.

با انتخاب ساندویچ پانل، روند ساخت و ساز به مراتب کمتر پیچیده شده و در نتیجه سریع تر و از همه مهمتر ارزان تر خواهد بود. ساندویچ پانل ها اجزایی هستند که نصبی آسان و سریع دارند. با توجه به شرایط موجود در بازار خدمات ساخت و ساز که زمان نقشی اساسی در فرآیند بهینه سازی هزینه دارد، هرچه این ساختار سریعتر انجام شود، هزینه های خدمات ساختمانی که در سال های اخیر افزایش یافته است، کمتر می شود. روند تکمیل سریع ساختمان همچنین به آغاز زودهنگام کسب و کار منجر می شود که باعث افزایش بازده سرمایه گذاری برای پروژه های تجاری می شود.

پانل های سه بعدی

پانل سه بعدی ساختاری است که از یک صفحه پلی استایرن منبسط شده (که معمولاً به آن هسته گفته می شود) تشکیل شده است، که هر دو طرف آن توسط شبکه های سیم جوش ثابت می شود که از سیم با مقاومت بالا ساخته شده است. سپس بر روی این سه لایه توسط پمپ، بتن پاشیده می شود. این ساختار فضایی سفت و سخت ارائه می دهد، و به طور همزمان مانع از تغییر هسته پلی استایرن می شود.

پانل سه بعدی یک عنصر سازه همه کاره است که برای کف، دیوارها، پارتیشن ها، سقف، پله ها و… طراحی شده است. پانل های سه بعدی با استفاده از تجهیزات ویژه ای تولید می شوند که منجر به کیفیت پایدار محصول نهایی می شود.

از مزایای پانل های سه بعدی می توان به مصرف انرژی پایین، حفاظت حرارتی، عایق حرارتی، راحتی، سادگی، سرعت و هزینه ساخت، استحکام و دوام اشاره کرد.

 

 

ساختار داخلی پانل های سه بعدی:

به عنوان ساختار داخلی پانل های سه بعدی پلی استایرن منبسط شده به عنوان هسته اصلی انتخاب می شود زیرا از لحاظ ساختاری با محیط زیست سازگار بوده و با دوام است، همچنین نه تنها عایق حرارتی بالایی محسوب می شود بلکه مقاومت خوبی در برابر آتش داشته و از ایمنی بالایی نیز برخوردار است. فوم پلی استایرن استفاده شده عملاً بی اثر است و رطوبت را جذب خود نمی کند، همچنین ماده ای با دوام و مقاوم در برابر پوسیدگی است.

ویژگی های پانل های سه بعدی:

  1. ساخت و ساز سریع و با کیفیت بالا: ساخت و ساز استاندارد و سریع، موجب صرفه جویی در سرمایه شده و هزینه های مربوط به کارگران و استفاده از تجهیزات سنگین را کاهش می دهد.
  2. قدرت: دیوار بدون تعمیر و نگهداری حتی در طولانی مدت خراب نخواهد شد، طراحی یکپارچه و ساختار بزرگ آن مقاومت را بالا می برد.
  3. مقاومت در برابر حشرات / قالب / قارچ
  4. سازگار با محیط زیست و کارآمد در مصرف انرژی: در گرمایش و خنک کنندگی سازه 50 تا 80٪ هزینه های مصرفی را کاهش می دهد.
  5. دوام: سیستم ساختمان سه بعدی برای 50 سال با دوام خواهد بود
  6. ضد آتش: طبق آزمایشات انجام شده در شرایط آتش سوزی، پانل سه بعدی 120 دقیقه را پشت سر خواهد گذاشت.
  7. مقاوم در برابر زلزله: زلزله هایی با اثرات ساختاری را تحمل می کند.
  8. ضد صدا: پانل های سه بعدی همچنین عایق صوتی خوبی دارند و باعث بهبود عملکرد آکوستیک داخلی می شوند.
  9. حفظ دما: این پانل ها ویژگی های عایق حرارتی قوی را ارائه می دهد. هزینه های گرمایشی یا سرمایشی را با صرفه جویی قابل توجه در مصرف انرژی را کاهش می دهد.

تفاوت پانل های سه بعدی با ساندویچ پانل باربر

همان طور که اشاره شد، تفاوت های کمی میان پانل های سه بعدی با ساندویچ پانل باربر وجود دارد. تنها تفاوت در ساختار کلی دو محصول است. ساندویچ پانل های بار بر از اسکلت فلزی و دو لایه فلز، دو لایه چسب برای اتصال فلز به هسته، و هسته ی اصلی تشکیل می شوند، در حالی که پانل های سه بعدی از سه لایه که شامل یک لایه هسته ی اصلی و یک لایه شبکه ی مفتول (پارچه ی مش ) و یک لایه بتن، می شود تشکیل می شوند. مراحل نصب این دو محصول نیز متفاوت بوده و ساندویچ پانل ها ی باربر سریعتر نصب می شوند. همچنین امکان بازیافت پانل های سه بعدی وجود ندارد.