تفاوت کانکس ساندویچ پانلی با ورقی

 

تفاوت کانکس های ساندویچ پانل با ورقی در نوع مصالح استفاده شده برای ساخت دیوار ها و سقف آن است که باعث می شود هر یک مزایای خاصی داشته باشند. تفاوت اصلی که کانکس های ساندویچ پانل با کانکس های ورقه ای دارند سیستم عایق آن ها است که باعث بهبود عملگرد گرمایشی، سرمایشی و ایمنی می شود.

ساندویچ پانل ها سیستم های پوششی مخصوصی هستند که از پنج لایه تشکیل شده اند. یک لایه هسته ضخیم با استحکام و چگالی متوسط، دو صفحه فلزی بیرونی و دو لایه چسب که فلز ها را به هسته ی درونی متصل کند. مرکز ضخیم یک هسته عایق است و به طور کلی از پلی اورتان، پلی استایرن و پشم سنگ ساخته می شود. دو صفحه بیرونی از جنس استیل، گالوانیزه، آلومینویم و … ساخته می شوند که بهترین محافظت را دارند.

ساندویچ پانل اغلب برای روکش های معماری خارجی و داخلی و یا پارتیشن بندی استفاده می شود. اما کاربرد دیگری که ساندویچ پانل ها ارائه می دهند استفاده از آن ها در کانکس ها است .

 

مزایای دقیق سیستم ساندویچ پانل در یک ساختار چیست؟

وزن پایین :

ساندویچ پانل به دلیل ویژگی وزن سبک خود، باعث می شود ساختار نهایی نیز به عنوان یک کانکس وزن پایینی داشته باشد. هسته داخلی عایق و صفحات نازک دارای وزن تقریبی 21 کیلوگرم بر متر مربع در ضخامت پانل 100 میلی متر هستند. سبکی ساندویچ پانل به شما امکان می دهد با توجه به حمل و نقل و هزینه های اصلی ساختمان ، از مزیت آن استفاده کنید. همچنین هزینه های نگهداری آنها به لطف ساختار با دوام آن ها کم است.

نصب سریع :

به دلیل سبک بودن آن ، پنل ها می توانند بسیار مؤثر و کارآمد حمل و نصب شوند. در نتیجه ، باعث صرفه جویی در وقت و هزینه های کار شما می شود

عایق حرارتی خوب:

عایق حرارتی به معنای کاهش انرژی صرف شده در زمستان برای گرم شدن و در تابستان برای خنک شدن و اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از اتلاف انرژی با هدف زندگی در محیط های راحت است. ساندویچ پانل یک مصالح ساختمانی است که برای عایق حرارتی بسیار مناسب است.

بارزترین تفاوت کانکس های ساندویچ پانل با ورقی در  این خصوصیت ساندویچ پانل ها به عنوان یک عایق حرارتی خوب خلاصه می شود. عایق های ساندویچ پانل محافظ حرارتی خوبی را ایجاد می کند. عایق حرارتی بسیار مهم است زیرا امکان تنظیم دما در محفظه را فراهم می کند. به منظور فراهم آوردن یک محیط کار دلپذیر برای پرسنل ، دما در یک سطح مناسب نگه داشته می شود.

ساندویچ پانل ها عایق حرارتی بالایی را با استفاده از مواد عایق PUR ، PIR ، EPS و مواد معدنی و پشم سنگ فراهم می کند. عایق حرارتی با ساندویچ پانل ها مانع از بروز مشکلاتی نظیر رطوبت ناشی از شرایط حرارتی و تراکم می شود و کانکس مورد نظر را مستحکم و ماندگار می کند. ضخامت مواد عایق در ساندویچ پانل با توجه به ظرفیت تحمل بار ، شرایط منطقه ، هدف استفاده از کانکس و مقدار عایق حرارتی متفاوت است.

 

عملکرد صوتی:

جنبه قابل توجه از مواد عایق، عملکرد صوتی آن ها است زیرا باید از ساکنان در برابر سر و صدای زیاد محافظت کند. عایق صوتی خوب به عنوان مثال خطرات آسیب شنوایی را کاهش می دهد و سطح معقول گفتگو را امکان پذیر می کند.

عایق صدا برای به حداقل رساندن اثرات مضر سر و صدا بر روی انسان ، کنار گذاشتن صداهای ناخواسته و کاهش انتشار صدای اطراف مناطق پر سر و صدا ، ضروری است. با داشتن هسته عایق پشم سنگ و سطح ورق فلز سوراخ دار که منجر به ویژگی های عایق صدا می شود ، پانل های ساندویچی آکوستیک مورد استفاده در پشت بام و دیوارها و به عنوان کانکس ها با ایجاد فضاهای سالم و راحت و عاری از سر و صدا باعث افزایش بهره وری می شوند و از بروز حوادث در محل کار جلوگیری می کنند.

عملکرد عالی غیر قابل احتراق و آکوستیک:

برای اطمینان از ایمنی در برابر آتش ، عایق ها لازم است که قابل احتراق نباشد. مواد غیر قابل احتراق در برابر گسترش آتش مقاومت می کنند.

اگر کانکس ساندویچ پانل خود را از نظر عایق بندی در برابر آتش انتخاب کنید ، می توانید سرعت انتشار آتش را در داخل کانکس و محیط اطراف آن کم کنید و از ایمنی زندگی در آن اطمینان حاصل کنید. در حین انتخاب ساندویچ پانل برای عایق آتش باید به عواملی از قبیل مقاومت در برابر آتش و مدت زمان آن و همچنین اندازه و ارتفاع کانکس نیز توجه کنید. ساندویچ پانل هایی با هسته های پشم سنگ و روکش پلی اورتان و یا هسته های PIR  بهترین نوع ساندویچ پانل ها هستند.

مقاوم در برابر سختی آب و هوا:

با توجه به ساختار خاص ساندویچ پانل ها، کانکس های ساندویچ پانل مانع نشت آب و رطوبت می شوند. در این کانکس ها می توان از تداوم عایق حرارتی اطمینان حاصل کرد، زیرا گرما در هیچ نقطه از کانکس از بین نخواهد رفت. بنابراین ، گرمایش و سرمایش را می توان در کانکس های ساندویچ پانل کنترل کرد و از راندمان انرژی اطمینان یافت.

ساندویچ پانل ها با داشتن ساختار ضد آب ، از عایق کاری مناسب در برابر شرایط طبیعی مانند برف و باران برخوردار هستند و از نفوذ رطوبت جلوگیری می کنند. از آنجایی که این نوع پانل ها مانع خوردگی در سازه های باربری می شوند ، محیطی سالم و راحت برایتان ایجاد کرده و همچنین کانکس شما قوی تر و بادوام تر می شود.

 

ظاهر زیبای کانکس های ساندویچ پانل

می توان با استفاده از ساندویچ پانل های طراحی شده در رنگ های مختلف و در ساختاری که باعث می شود موقعیت های آن ها به صورت افقی ، عمودی یا زاویه ای قرار بگیرند به ظاهر کانکس ها جوانب زیبایی شناختی را نیز اضافه نمود. به لطف ویژگی آن ها در بخش های داخلی نیز قابل استفاده هستند، می توانید با ساندویچ پانل ها طرح های مختلفی ایجاد کنید.

در نهایت تفاوت کانکس ساندویچ پانلی با ورقی چیست؟

همان طور که اشاره شد ساندویچ پانل ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند بنابراین کانکس های ساندویچ پانل برای استفاده در محیط هایی که از شرایط آب و هوایی نامتعادلی برخوردار هستند، مناسب تر هستند. از طرفی کانکس های ورقی برای شرایط آب و هوایی ثابت و استفاده موقت مناسب هستند.
با این تفاسیر تنها نکته ای که باقی می ماند تفاوت هزینه ی کانکس های ساندویچ پانل و ورقه ای است. کانکس های ساندویچ پانل به طور معمول از قیمت بالاتری به نسبت کانکس های ورقه ای برخوردار هستند. بنابراین برای انتخاب بهتر، لازم است شرایط موجود و نیاز های خود را در نظر گرفته و کانکس مناسب را خریداری نمایید.