کانکس خوابگاهی

 

کانکس های خوابگاهی نوعی از کانکس های قابل سکونت هستند که برای مدت محدودی مورد استفاده قرار می گیرند و از این رو با کانکس های لوکس و ویلایی دائمی تفاوت دارند. کانکس های خوابگاهی سازه هایی پیش ساخته هستند که بنا بر نیاز کارفرما دارای اتاق های متعدد و یا بدون اتاق، سرویس بهداشتی و حمام و آشپزخانه می باشند.

کانکس خوابگاهی یکی از پر کاربردترین انواع کانکس ها به شمار می رود. زیرا محل مناسبی برای اقامت افرادی است که به مدت محدودی نیاز به اسکان دارند. به طور مثال نیروهای کار پروژه های ساختمانی که ساخت آن ها مدت طولانی طول خواهد کشید و کارفرما برای دسترسی راحت تر نیروهای خود محل استقراری برای آن ها در نظر گرفته است، یکی از دلایل استفاده از کانکس های خوابگاهی است.

 

از طرفی در برخی مواقع فرصت ساخت ساختمان دائمی برای اسکان افراد وجود ندارد، در این شرایط نیز بهترین انتخاب، تهیه یک کانکس خوابگاهی است. علاوه بر مواردی که ذکر شد باید به این موضوع نیز توجه کرد که گاها خرید یک کانکس راه حلی مقرون به صرفه و بهتری خواهد بود، زیرا کانکس ها در مدت زمان کوتاهی آماده استفاده شده، قابل حمل هستند و با قیمتی پایین تر در دسترس قرار می گیرند.

انواع کانکس خوابگاهی

کانکس های خوابگاهی بسته به کاربرد و نیاز کارفرما انواع مختلفی دارند. برخی از کانکس ها چندین اتاق داشته که به همراه سرویش بهداشتی و آشپزخانه همگی در یک محوطه قرار می گیرند. برخی از کانکس ها نیز اتاق های محدودی دارند و در هر اتاق چندین تخت خواب تعبیه شده تا افراد بیشتری را بتوان در فضای کمتری مستقر کرد.

کانکس های خوابگاهی می توانند بسیار ساده بوده و تنها محلی برای استراحت افراد باشند و یا مجهز به تمامی امکانات رفاهی از قبیل، مقاومت در برابر گرمایشی و سرمایشی، درب های اتوماتیک، قفسه بندی های آشپزخانه، طراحی نورپردازی، پنجره های دوجداره، مقاوم در برابر زلزله، سیل، طوفان، مجهز به دوربین های مداربسته و … باشند.

کف کانکس های خوابگاهی را می توان از طریق سرامیک و یا کف پوش های مرسوم ساختمانی پوشش داد. درب و پنجره ها را معمولا از جنس upvc  ساخته می شوند و دیوار های بیرونی کانکس با توجه به نیاز کارفرما در هر جنسی قابل سفارش هستند.

کانکس های خوابگاهی ساندویج پانل

کانکس های خوابگاهی را می توان از جنس ورقه های فلزی، ساندویچ پانل ها، کامپوزیت و … ساخت. استفاده از ساندویچ پانل ها برای ساخت کانکس های خوابگاهی باعث می شود این نوع کانکس ها عایق حرارتی مناسبی باشند و در برابر آتش سوزی ایمن شوند.

علاوه بر این ساندویچ پانل ها نشتی آب و رطوبت ندارند و برای استفاده در محیط هایی که شرایط آب و هوایی نامطلوبی از قبیل سرمای زیاد، گرمای طاقت فرسا، بارندگی های شدید و …دارند، مناسب باشند. ساندویچ پانل ها از دو لایه فلز مقاوم که هر لایه توسط یک لایه چسب به  یک لایه مجزا به نام هسته که عایق حرارتی است و معمولا از جنس پشم سنگ است، چسبیده شده اند، تشکیل شده اند.

 

 

بنابراین به عنوان عایق حرارتی عمل می کند و باعث می شود انرژی گرمایی و یا سرمایی هدر نرود. به همین دلیل این نوع کانکس ها از لحاظ اقتصادی در طولانی مدت نیز مقرون به صرفه هستند.

قیمت کانکس خوابگاهی

قیمت کانکس خوابگاهی با توجه به متریال و امکاناتی که برای تجهیز آن استفاده می شود متفاوت است. کانکس ها مانند ساختمان های دیگر بر اساس متر مربع به فروش می رسند، اما همان طور که گفته شد بر اساس نوع کانکس قیمت هر متر مربع هر یک از آن ها از دیگری متفاوت است.

کاربرد های کانکس خوابگاهی

کانکس های خوابگاهی در هر موقعیت و مکانی که نیاز به اسکان افراد باشد قابل استفاده هستند، برخی از این کابرد ها شامل ، اسکان سربازانی که خارح از شهر هستند، اسکان نیروهای کار برای پروژه های ساختمانی، اسکان نگهبانان و نیروهای امنیتی، اسکان مهندسان و مدیران بالا دستی،کانکس های خوابگاهی پروژه های آموزشی خارج از شهر، اقامتگاه های بین راهی و … همان طور که می بینید بسته به انتظاری که از یک کانکس خوابگاهی دارید امکانات آن باید متفاوت باشد. این امکانات زیر نظر شما توسط طراحان ما طراحی شده و پس از تایید نهایی توسط شما در دست ساخت قرار می گیرد.

کانکس های خوابگاهی به راحتی قابل حمل هستند. بنابراین مورد مناسبی برای پروژه های موقت محسوب می شوند. زیرا با تمام شدن یک پروژه می توان آن ها را به مکان جدیدی انتقال داد. کانکس ها همچنین به نفع محیط زیست هستند. زیرا از هدر رفت انرژی و تولید زباله های ساختمانی پیشگیری می کنند.کانکس ها به دور از محیط و در کارخانه ساخته و سپس به محیط مورد نظر شما منتقل می شوند. قبل از ورود کانکس ها هیچ پیش زمینه ای نیاز نیست. تنها در صورت نیاز می توان سکوی سیمانی برای قرارگیری کانکس بر روی آن ایجاد کرد، اما این کار ضروری نیست.

استفاده از کانکس خوابگاهی، راه حلی مقرون به صرفه

علاوه بر تمام مواردی که در باب مزایای کانکس خوابگاهی مطرح شد، یکی از مهم ترین مسائلی که وجود دارد، هزینه ی ساخت کانکس ها است. با سفارش و تهیه کانکس های خوابگاهی، این اطمینان وجود دارد که هزینه ی خرید آن، کمتر از نیمی از هزینه های لازم برای ساخت ساختمانی ساده خواهد بود. بنابراین می توان گفت که استفاده از این کانکس ها راه حلی مقرون به صرفه خواهد بود.