کانکس متحرک

 

کانکس متحرک به کانکس هایی گفته می شود که شاسی زیری آن ها مجهز به لاستیک است. این نوع کانکس ها به نام کاروان نیز شناخته می شوند. کانکس های متحرک معمولا به پشت ماشین بسته شده و به راحتی جا به جا می شوند. امروزه کاربرد های متعددی برای این نوع کانکس ها وجود دارد. برخی از افراد از کانکس های متحرک جهت کسب و کار خود استفاده می کنند. استفاده از این نوع کانکس ها به عنوان کانکس های متحرک کارگاهی، کانکس های متحرک فست فود و رستورانی و …مرسوم است. از دیگر کاربرد های کانکس های متحرک نیز می توان به کاروان های مسافرتی، پلیس راه، کیوسک های خدمات شهری و … اشاره کرد. قابلیت جا به جایی ساده و انتقال آن از نقطه ای به نقطه ی دیگر از برترین ویژگی های کانکس های متحرک است .

کانکس های متحرک گارگاهی

کانکس های متحرک کارگاهی در مناطق و پروژه هایی مورد استفاده قرار می گیرند که کارخانه و کانکس ها باید به طور مکرر جابجا شوند ، مانند قرارداد ساخت و ساز جاده ، پروژه های نفتی و … به دلیل مدل خاصی که این نوع کانکس ها دارند، کانکس های  متحرک کارگاهی به راحتی قابلیت جابه جایی دارند. کانکس های متحرک را باید به ماشین های نقلیه خاصی از جمله   ون ، کامیون ، تراکتور و … متصل کرد. به طور معمول طول کاروان های کارگاهی 4 الی 6 متر است. اما می توان آن ها را در اندازه های مختلف تولید کرد. با این وجود به دلیل برخی از موارد ایمنی و کارآیی توصیه نمی شود.

کانکس های متحرک رستورانی

کانکس های متحرک رستورانی، کاروان هایی هستند که به امکانات یک آشپرخانه کامل تجهیز شده اند. این رستوران ها که اغلب به عنوان فست فود و یا آشپزخانه های سنتی مورد استفاده قرار می گیرند، قابلیت جا به جایی در شهر را داشته و به عنوان رستوران های سیار شناخته می شوند. از مهم ترین نکاتی که در ساخت و تجهیز کانکس های متحرک رستورانی مورد توجه قرار می گیرد توجه به بهداشت و قابلیت شستشوی داخل کانکس است. استفاده از استیل های ضد خش برای تجهیزات داخلی و ساندویچ پنل برای دیواره های این نوع کانکس ها مرسوم است.

این مدل از دستوران ها به طور معمول غذاهای بیرون بر ارائه داده و از صندلی های تاشو برای مشتریان خود استفاده می کنند. از آن جایی که کانکس ها قابلیت رنگ آمیزی به هر رنگ دلخواهی را دارند، کانکس های متحرک رستورانی در رنگ های متنوعی قابل سفارش هستند.

 کانکس متحرک مسافرتی

هنگامی که شروع به برنامه ریزی سفر خود می کنید ، نوع اقامت اولین چیزی است که سعی می کنید پس از شناخت مسیر ، برای آن برنامه ریزی کنید. اما وقتی صحبت از ماشین های مجهز به کاروان می شود دیگر نیازی به نگرانی در مورد اقامت خود نخواهید داشت. سفر با کانکس های متحرکی که به عنوان کاروان شناخته می شوند خود نوعی لایف استایل برای اشخاص می باشد. این کاروان ها به پشت ماشین ها بسته شده و فضای جدا گانه ی مجهزی را برای سفر در اختیارتان می گذارند. کانکس های متحرک مسافرتی خود به چند دسته ی جداگانه تقسیم می شوند که بسته به مدل، تجهیزات و کارآیی متفاوت هستند.

آن ها آلومینیومی هستند و دارای سقف تمام قد می باشند. کانکس های متحرک مسافرتی را می توان با تخت های یک نفره و حتی دو نفره و در طیف های گسترده ای از اجزاء تجهیز کرد .

کانکس  های متحرک سازمانی

برخی از سازمان ها مانند هلال احمر و یا پلیس های راهنمایی و رانندگی که در میان جاده ها و خارج از شهر حضور دارند، از این نوع کانکس ها برای استقرار خود استفاده می کنند. کانکس های سازمانی به رنگ مورد نظر سازمان و حتی آرم آن دیزاین می شوند تا از سایر کانکس ها متمایز شوند. با توجه به اینکه این نوع سازمان ها در خارج از شهر مکان ثابتی ندارند و جا به جا می شوند، استفاده از کانکس های متحرک گزینه ی مناسبی برای آن ها خواهد بود.

تفاوت کانکس و کاروان

همان طور که گفته شد کانکس هایی که متحرک بوده و شاسی آن ها بر روی لاستیک قرار بگیرد را کانکس متحرک و یا کاروان می نامند. با این وجود در برخی موارد کاربرد کانکس های متحرک از کاروان ها جداست. کاروان ها بیشتر برای استفاده های توریستی و مسافرتی تجهیز می شوند و امکانات داخلی آن ها مانند یک خانه ی ساده طراحی می شود.

کانکس متحرک ساندویچ پانل

استفاده از ساندویچ پانل ها برای ساخت کانکس های متحرک باعث می شود آن ها در مقابل شرایط نا مطلوب آب و هوایی مقاوم شوند. ساندویچ پانل به ساختاری گفته می شود که یک مغزی از جنس پشم سنگ در بین دو ورقه ی فلزی قرار میگیرد. استفاده از ساندویچ پانل ها در ساخت کانکس ها باعث می شود آن ها عایق حرارتی و صدایی خوبی پیدا کنند.

قیمت کانکس های متحرک

قیمت کانکس های متحرک بسته به امکانت و متریالی که برای ساخت آن ها استفاده می شود متفاوت است. ابعاد، جنس بدنه، تجهیزات داخلی کانکس، نوع شاسی، نوع چرخ ها و کیفیت آن ها، طرح و نمای داخلی کانکس و … همگی در قیمت نهایی کانکس موثر خواهند بود.