ساختمان پیش ساخته به بنایی اطلاق می گردد که در محیط اولیه ساخته و در محیط ثانویه مونتاژ می گردد و یا به صورت ساخته شده و آماده این انتقال صورت می گیرد ؛ مواد سازنده ساختمان پیش ساخته معمولا متشکل ازتیغه های گچی ، مواد پلاستیکی ، چوب و آلیاژ های سبک اما مستحکم می باشد . از مهمترین دلایل گرایش انسان به استفاده از ساختمان پیش ساخته ، می توان به دلایلی نظیر قیمت مناسبتر نسبت به ساختمان های رایج ، سرعت بالا در آماده شدن آن ، قابلیت جابجایی ، عایق بودن در برابر گرما و صدا ، ضد زلزله بودن ، قابلیت دمونتاژ و … اشاره کرد . کانکس ها به عنوان زیرمجموعه ای بسیار رایج از ساختمان های پیش ساخته ، نقشی پررنگ در اسکان شهری ایفا می کنند که به توضیح بیشتر آن می پردازیم .

ساختمان پیش ساخته ساندویچ پانلی به عنوان بهترین نوع ساختمان پیش ساخته ، متشکل از ساختاری سبک و مرکب بوده که با اتصال به دو ورق که در وسط آن یک لایه عایق قرار دارد، می باشد . از دیگر ویژگی های ساختمان های پیش ساخته می توان به مکانیزه شدن ساخت بناها ، کم شدن معایب ، نارسایی ها و درز ها ، کم شدن تلفات انسانی و ظرافت بالای آن اشاره کرد .از مهمترین کاربرد های ساختمان پیش ساخته می توان به استفاده از آن ها در ساخت دفاتر اداری و مدیریتی ( برای اماکنی که در آن مساحت باز زیادی وجود داشته ولی محیط کمی برای دفاتر اداری در داخل ساختمان وجود دارد ) ، ویلا (علاوه بر حمل آسان به نقاط صعب العبور مانند کویر یا بالای کوه ، دارای مقاومت زیاد در برابر آب و هواهای مععدد را داشته و مقرون بصرفه می باشد ) ، اماکن فروشگاهی ، ورزشی ( مانند استخر ها یا زمین های سالنی ورزش ) سرویس های بهداشتی ، مدرسه ( در مناطق دور افتاده که ساخت مدرسه مشکل بوده و یا توجیه اقتصادی نداشته باشد ) ، نمازخانه و … اشاره کرد .

در هنگام سفرش ساخت و خرید خانه پیش ساخته که به خانه مدولار نیز معروف می باشد ، توجه به نکاتی از قبیل توجه به شمایل کلی خانه پیش ساخته و ابعاد آن ، قیمت نهایی خانه پیش ساخته که با توجه به متراژ ، امکانات و مواد اولیه بکار رفته شده متغیر است ، در نظر داشتن پیمانکاری جهت اسمبل کردن قطعات خام حیاتیست . خانه های پیش ساخته همانند خانه های معمولی ظزفیت نگهداری لوازم لوکس با هر ابعادی را در خود دارد و در کنار آن اگر مقاومت این بنا از بناهای عادی بیشتر نباشد ، کمتر نیست ، از این روی تمایل به استفاده از این نوع ساختمان ها رو به افزایش است .

خانه‌های پیش ساخته ساختمان‌هایی هستند که قطعات آن در خارج از محیط ساختمانی و در ابعاد قابل حمل ساخته شده و در محل مورد نظر نصب می شوند. بعضی از خانه‌های پیش‌ساخته جدید در طراحی خود از سبکهای پست‌مدرنیسم و فیوچریسم الهام گرفته‌اند. همچنین اصطلاح خانه‌های پیش ساخته ممکن است مورد اشاره باشد به خانه‌های قابل حمل که بر روی چرخ قرار دارند. در حال حاضر سه نوع خانه پیش ساخته در بازار موجد است که هرکدام ویژگی‌های منحصربه‌‍فردی دارند. خانه‌های ماژولار (Modular Homes) نوعی از خانه‌های پیش‌شاخته است که قطعات آن در کارخانه ساخته شده و در محل نصب می‌گردند. نوع دیگر این خانه‌ها(Manufactured Homes)  نام دارند که به صورت یک سازه فلزی یکپارچه در کارخانه ساخته شده و در محل نصب می‌شود. نوع آخر این خانه‌ها که در ایران بیشتر با نام کانکس یا کاروان شناخته می‌شوند (Mobile Homes) نام دارند که بر روی چرخ ساخته شده و قابل حمل هستند.

در ایالات متحده بین سالهای ۱۹۰۲ تا ۱۹۱۰ شرکتهای متعددی آغاز به فروش قطعات ساختمانهای پیش‌ساخته کردند. در بریتانیا بین سالهای ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ بیش از ۱۵۶۰۰۰ خانه پیش‌ساخته تولید شد. در آلمان تا سال ۱۹۴۸ بیش از ۵۰۰۰ خانه پیش‌ساخته برای اعضای ارتش آمریکا ساخته شد. امروزه خانه‌های پیش‌ساخته در اروپا و ایالات متحده آمریکا در حال محبوب شدن هستند. چرا که در مقایسه با خانه‌های معمولی موجود در بازار به نسبت ارزانتر هستند. معماران مدرن در حال بکارگیری الگوهای پیش‌ساخته سازی به منظور تولید انبوه ساختمان‌های پیش‌ساخته هستند. از آنجا که در سبک معماری مدرن ساده‌سازی طرح‌ها مد نظر است (همراه با صرفه‌جویی) به همین خاطر در طراحی مسکن پیش‌ساخته سبک معماری مدرن بسیار کاربرد دارد.

سازه پیش ساخته یا یک ویلای پیش ساخته ، به ساختمانی گفته می شود که اجزای مختلف آن دریک جای دیگر همانند کارخانه تولید می شود و سپس به مکان مورد نظر آورده شده و در آنجا مونتاژ می‌گردد. این شکل ساختمان‌ها در طی دو قرن اخیر ساخته شده اند و می کوشند تا بعضی از عیب های ساختمان‌های سنتی را از بین ببرند و ساختمانی با قابلیت های بیشتر ارائه کنند.  بعضی از سازه پیش‌ساخته جدید در طراحی خود از سبک‌های پست‌مدرنیسم و فیوچریسم الهام می گیرند. ساختمانهای پیش ساخته یکی از آخرین محصولات جدید در جهت گسترش واحد‌های مسکونی می باشند که می تواند نیازها را برای ایجاد تعادل جمعیت فراهم کند. . به طور خلاصه چند موردباعث استفاده هر چه بیشتر از ساختمان‌های پیش ساخته می شود که عبارتند از : تسریع در اجرا ، نظارت دقیق و کافی ، عایق مناسب و کار آمد  ، ضد زلزله بودن.

امروزه نیاز های مردم به خانه های پیش ساخته با افزایش جمعیت و نرخ تورم نسبت به قبل، به طور چشمگیری افزایش یافته است. همان طور که تولیدات صنایع کشاورزی و دامی به سرعت در حال ساخت می باشد، ساخت ساختمان نیز در استان های بزرگ و تفریحی مانند تهران ، مازندران و گیلان و… که قیمت ویلا و آپارتمان بسیار رو به افزایش است باید به سرعت و در تعداد بالا انجام شود. در زندگی امروز وقت بسیار ارزشمند است و باید ساخت ساختمان‌ها سریع تر به پایان برسد. ساختمان‌های پیش ساخته برای پاسخگویی به این نیاز‌ انسان به وجود آمده اند. در شهرسازی کنونی که با توجه به تغییر سبک زندگی و تفکر مردم می باشد ، استفاده از المان‌های جدید و مدرن رونق یافته است و به دنبال آن استفاده از مصالح از پیش ساخته شده در ساخت و ساز ساختمان هر روز افزایش چشم گیری دارد.