ساندویچ پانل ها، سازه هایی هستند که از دو لایه ی سخت و یک لایه ی میانی عایق ساخته می شود. ساندویچ پانل ها بسته به دو لایه ی سخت و مقاوم خود، در انواع مختلفی موجود هستند. یکی از جدیدترین مدل های این سازه ها ساندویچ پانل با روکش دو طرف سمنت بورد یا ورق سیمانی است. در این نوع ساندویچ پانل، دو لایه ی مقاوم از جنس سیمان ساخته می شوند. ضخامت این لایه های سیمانی 4 میل و یا بیشتر است. ساندویچ پانل محصولی است که برای پوشاندن دیوارها و سقف ساختمان ها استفاده می شود.

مزایای استفاده با روکش دو طرف سمنت بورد

استفاده از ساندویچ پانل با روکش دو طرفه سمنت بورد و یا ورق سیمانی، مزایای بیشتری را به نسبت ساندویچ پانل های معمولی در اختیار شما می گذارد. با استفاده از این نوع ساندویچ پانل ها علاوه بر مزیت هایی از قبیل عایق صوتی و گرمایی و مقاومت بالا در برابر آتش سوزی که تمامی انواع این سازه ها ارائه می دهند، شما قادر خواهید بود از سطح سیمانی آن استفاده های بسیاری کنید. با توجه به اینکه ساندویچ پانل های ورق سیمانی، از دو طرف سیمان هستند، می توانید نماهای دلخواه خود، از قبیل سنگ، سرامیک، کاشی و … را بر روی آن ها اجرا کنید. در نتیجه این نوع سازه ها از لحاظ زیبایی در مرحله بالاتری قرار میگیرند.

همچنین با توجه به اینکه در ساخت این سازه ها از هیچ نوع فلزی استفاده نمی شود، مقاومت بالایی در برابر رطوبت داشته و بهترین گزینه برای استفاده در ساختمان هایی است که در مناطق مرطوب و بارانی ساخته می شوند.

چرا از ساندویچ پانل استفاده کنیم؟

ساخت یک ساختمان بر اساس یک فرآیند قدیمی ممکن است 6 تا 7 ماه طول بکشد. اما  همان ساختمان با همان حجم با استفاده از ساندویچ پانل های روکش دو طرفه سمنت فقط یک ماه زمان می برد. زمان ساخت و ساز بسیار مهم است. به طور مثال هرچه زودتر یک ساختمان تولیدی یا انبار برای استفاده مونتاژ شود ، زودتر می توان به بازده سرمایه گذاری برسد . ساندویچ پانل ها به دلیل سهولت در نصب و گزینه های لوازم جانبی که ارائه می دهند ، سازه های محکم و برتری هستند که راه حل های جایگزین خوبی را در ساختمان ها ارائه می دهند.

قدرت ، دوام و تطبیق پذیری ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها از لحاظ ساختاری نسبت به بسیاری از مصالح ساختمانی برتری دارند زیرا باعث می شود به لطف وجود سیستم سه لایه قوی و بادوام با عایق های ضخیم و ورق های سیمانی، از ماندگاری بیشتری برخوردار شوند و نیاز کمتری به تعمیر پیدا کنند.

ساندویچ پانل با روکش دو طرف سمنت بورد یا ورق سیمانی به راحتی می توانند با مصالح دیگری مانند آجر ، بلوک ، سنگ ، کاشی ، تخته سنگ ، چوب ، فولاد و شیشه ترکیب شوند. گذشته از سازگاری با سایر اشکال ساخت ، ساندویچ پانل ها بسیار متنوع هستند و کاربردهای خلاقانه تری نسبت به مصالح ساختمانی معمولی دارند.

قابلیت عایق بودن ساندویچ پانل ها

ساندویچ پانل ها با هسته های پلی استایرن منبسط شده (EPS) ، پشم معدنی و پلی اورتان (PIR) ، یا پلی ساسیانورات  در دسترس هستند. وجود این مواد داخل ساندویچ پانل ها به آن قابلیت عایق صدا و عایق گرما بخشیده و مقاومت آن را در آتش سوزی بالا می برد.

از ساندویچ پانل های سیمانی در چه مواردی می توان استفاده کرد؟

ساندویچ پانل های سیمانی، برای ساخت کانکس ها، خانه، ویلا، سرویس بهداشتی و … مورد استفاده قرار می گیرند.  همچنین ساختمان های ساندویچ پانل به طور گسترده برای مکان های اداری موقت یا نیمه دائمی ، اردوگاه های کار ، کانتینر یا انبار ، مدارس ، لوازم انبارداری و … نیز استفاده می شود. این سازه ها هم به عنوان دیوار و هم به عنوان سقف مورد استفاده قرار می گیرند. این مصالح مقاومت بسیار بالایی در رطوبت دارند و اجزایی مقاوم هستند. ساندویچ پانل ها به عنوان کارآمدترین راه حل برای ساخت مسکن هایی سریع  و کم هزینه در سطح جهان تبدیل شده اند. ساختمان های ساخته شده از ساندویچ پانل های سیمانی  نوع جدیدی از خانه هستند که از لحاظ محیطی سالم، با انرژی کارآمد بوده و سریع و آسان نصب می شوند.