ساختمان پیش ساخته، فرایند ساخت ساختمان یا اجزای ساختمان ها در یک مکان متفاوت از محل قرار گیری ساختمان است. شرکت های ساختمانی، واحد تکمیل شده را به سایت و یا محل مورد نظر منتقل کرده و پس از نصب و راه اندازی نهایی، آن را به صاحبان خود تحویل می دهند.

این فرایند نیاز به مصالح ساختمانی قدیمی را از بین می برد زیرا قطعات مونتاژ، خارج از سایت تولید می شود. این موضوع باعث تولید زباله کمتری نیز می شود. از آنجا که مواد اولیه در خارج از سایت ساخته شده و به صورت جزئی مونتاژ می شوند ، هزینه کار و هزینه مواد در نهایت کمتر از ساخت ساختمان ها به روش های قدیمی است.

استفاده از ساختمان های پیش ساخته در مناطق بارانی و مرطوب از اهمیت بیشتری برخوردار است. از آن جایی که در این مناطق ویژگی های آب و هوایی، شرایط ویژه ای را ایجاد می کند، استفاده از ساختمان های پیش ساخته راه حلی بی نظیر برای کنترل کردن مشکلات احتمالی است. در ادامه به بررسی مزایای ساختمان پیش ساخته در مناطق بارانی و مرطوب می پردازیم:

ثبات

عواملی مانند آب و هوا به خصوص در مناطق بارانی و مرطوب، روند اجرای کارها، افراد و… معمولاً بر کیفیت ساخت یک ساختمان تأثیر بسیاری می گذارند و نتیجه آن ایجاد بی نظمی و طولانی شدن روند ساخت است. در مورد ساختمان های پیش ساخته ،این موضوع به خوبی کنترل می شود. کلیه زیر مجموعه های ساختمان های پیش ساخته در یک محیط کنترل شده و یکنواخت ساخته می شوند که به طور خودکار کیفیت سازگارتری با محیط دارند. از این رو عوامل طبیعی مانند باد و باران و رطوبت تاثیر چندانی بر روند ساخت و ساز نخواهند داشت.

ساخت و ساز پیش ساخته سازگار با محیط زیست

تولید قطعات لازم برای ساختمان های پیش ساخته نیاز به مصرف انرژی زیادی در محل تولید دارد ، اما در مقایسه با سازه های قدیمی ، از نظر سازگاری با محیط زیست، چه در بلند مدت و چه در کوتاه مدت بسیار مناسب تر است.

زیرا:

  • عایق بندی بهتر دیواره منجر به صرفه جویی در مصرف انرژی در طولانی مدت شده و در برابر باران و رطوبت مقاومت بیشتری خواهند داشت.

 

  • آنها طی مراحل ساخت ، مونتاژ و… ، زباله های بسیار کمی را تولید می کنند
  • از آن جایی که در داخل کارخانه ساخته می شوند، هرگونه مواد زاید یا مواد اضافی به راحتی بازیافت می شود

ساختمان های پیش ساخته ایمن تر هستند

از لحاظ امنیت کارگران و یا امنیت عمومی ساختمان پس از ساخت و ساز ، ساختمان های پیش ساخته یکی از بهترین انتخاب ها هستند. ساختمان های پیش ساخته از لحاظ مهندسی در سطح بسیار بالایی قرار دارند. در این فرآیند خطرات ناشی از آب و هوا، بی دقتی، خطاهای انسانی و … ، عمدتا خنثی می شوند زیرا این ساختمان ها در یک محیط کنترل شده و ایمن تولید می شود.

از آنجا که قطعات پیش ساخته باید در حمل و نقل سالم بمانند ، اغلب از دوام بالایی برخوردار هستند. با این کار از آسیب در مسیر کارخانه به محل ساختمان جلوگیری می شود. این موضوع باعث می شود پروژه شما نیز دوام بیشتری داشته باشد. قطعات کاملاً دقیق و کارخانه ای هستند و بیشترین پایداری را در هر قطعه دارند. ساختمان های پیش ساخته با وجود افزودنی های پایداری مانند دیوارهای مسلح و تیرهای پشتیبانی ، بسیار دوام بیشتری نسبت به همتایان سنتی خود دارند.

ساختمان پیش ساخته گزینه ای اقتصادی:

با وجود قطعات سفارشی ، ساخت و ساز پیش ساخته ارزان تر از ساخت و سازهای مرسوم بوده و از دیدگاه تجاری ، این یک مزیت مهم به شمار می رود. این نکته را به این واقعیت اضافه کنید که ساخت و سازهای پیش ساخته زمان بسیار کمتری نسبت به ساخت و سازهای سنتی می گیرند و با صرفه جویی بیشتر در هزینه های ساخت و ساز ، مزیت های مالی بیشتر آشکار می شود.

از نظر ماهیت انعطاف پذیر هستند

وقتی از ساختمان پیش ساخته استفاده می کنید می توانید طراحی های منحصر به فردی را پیاده سازی کنید تا ساختمان خود را در مناطق بارانی و مرطوب بهینه سازی کنید. با استفاده از ساختمان های پیش ساخته می توانید ساختمانی مناسب برای استفاده بهینه از فضا داشته باشید.

ایمنی

از آنجا که قطعات در محیط کارخانه ای با استفاده از مواد با کیفیت تولید می شوند ، این ساختمان ها در مقابل مشکلات مرتبط با رطوبت و باران ، خطرات زیست محیطی و … مقاومت بالاتری دارند. این موضوع تضمین می کند که افراد در محل ساخت و ساز پروژه کمتر در معرض خطرات سلامتی که در شرایط آب و هوایی نامتعادل به وجود می آید، مانند برق گرفتگی، لیز خوردگی و… قرار می گیرند. همچنین ، یک محیط ساخت و ساز کارخانه ای خطرات کمتری را در برابر تصادفات و سایر خسارت ها ایجاد می کند. ایمنی های موجود در کارخانه کارگر را از آسیب دیدگی در محل کار محافظت می کند اما در یک فرآیند ساخت و ساز سنتی، گرچه ایمنی از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، اما کارگران در معرض شرایط آب و هوایی ، مانند باد و باران و رطوبت و … که در محل به وجود می آیند قرار دارند.

افرادی که ساختمان های پیش ساخته را انتخاب می کنند ، می توانند از یک روش ساخت و ساز با کیفیت بالا ، سریعتر ، مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست بهره مند شوند. ساخت و ساز پیش ساخته گزینه ای بسیار مناسب است و با پیشرفت تکنولوژی ساخت ، انتظار می رود که در آینده مزایای آن نیز افزایش یابد. ساختمان های پیش ساخته نسبت به ساختمان های معمولی دارای چندین مزیت هستند ، اما مثل همیشه ، باید اطمینان داشته باشید که خرید خود را از یک منبع معتبر صورت دهید.