ویلای پیش ساخته فرایند ساخت ساختمان ها یا اجزای ساختمان ها در یک مکان متفاوت از خود محل کار است. شرکت های سازنده، ساختمان تکمیل شده را به محل نهایی منتقل می کنند، و پس از نصب و راه اندازی به صاحبان آن ها تحویل داده می شوند. استفاده از ویلاهای پیش ساخته نیاز به ساخت و ساز های مرسوم را از میان برمیدارد، ساخت ساختمان در محیط کارخانه ای باعث ایجاد زباله کمتری شده و با توجه به اینکه بسیاری از رابطه ها از میان برداشته می شود هزینه ای مقروب به صرفه دارد. فرآیند استفاده از ویلاهای پیش ساخته در مناطق بارانی و مرطوب به صرفه تر است، در این مقاله قصد داریم به بررسی این موضوع بپردازیم:

مزایای استفاده از ویلای پیش ساخته در مناطق بارانی و مرطوب

ساختمان های پیش ساخته یکی از بهترین سازه ها در مناطقی هستند که در دل طبیعت واقع شده اند و عبور و مرور به آن محل دشوار است. علاوه بر این موضوع مزایای بسیاری برای استفاده از این سازه ها وجود دارد:

صرفه جویی در وقت و تسریع روند ساخت و ساز ویلای پیش ساخته

ساخت ویلا به خصوص در مناطق بارانی و مرطوب، که آب و هوای نامتعادل ممکن است ساخت و ساز را مختل کند، زمان بسیار زیادی به طول می انجامد. همچنین برخی مراحل ساخت ویلا مانند سفیدکاری دیوارها، رنگ آمیزی و… نیازمند دمای معتدلی برای خشک شدن است که رطوبت این موضوع را نیز به تعویق می اندازد. اما با استفاده از ویلاهای پیش ساخته، زمان شروع تا بهره برداری از ویلا به حداقل می رسد. در حقیقت ، در مقایسه با ساخت و سازهای معمولی ، کمتر از نیمی از زمان طول می کشد. ساخت و ساز ویلای پیش ساخته به دلیل برنامه ریزی دقیق ، از بین بردن شرایط آب و هوایی در محل ، و روند ساخت موازی اجزای مختلف ساختمان، زمان ساخت کمتری نیاز دارد.

قوام و کنترل کیفیت در ویلاهای پیش ساخته

یکی از مواردی که در مناطق بارانی و مرطوب تحت تاثیر قرار می گیرد، محصولاتی است که در معرض رطوبت کیفیت خود را از دست می دهند. اما ابزارهای کارخانه ای که در ویلای پیش ساخته مورد استفاده قرار می گیرند ، تضمین کیفیت را در مقایسه با ساخت و سازهای در محل ارائه می دهند. زیر مجموعه های هر ویلای پیش ساخته در یک محیط کنترل شده تولید می شوند و از استانداردهای مشخص پیروی می کنند، بنابراین با کیفیت یکنواخت و بالایی ساخته می شوند و تحت تاثیر محیط قرار نمی گیرند. در ساخت و ساز های مرسوم، کارگران در این فرآیند مهارت هایی دارند که در سطوح مختلف متفاوت است. اما در فرایند ویلای پیش ساخته، یک کارگر با تجربه در تنظیماتی که تحت کنترل آب و هوا است ، یک مؤلفه را می سازد که در کل مراحل ساخت ، دارای کیفیت استاندارد است.

انعطاف پذیری در ویلاهای پیش ساخته

یکی از مزایای استفاده از ویلاهای پیش ساخته انعطاف پذیری در طراحی و ساخت ساختمان است. با توجه به این موضوع، می توان ساختمان ویلا را با توجه به آب و هوای بارانی و مرطوب بهینه سازی کرد، تا علاوه بر استفاده ی حداکثری از منظره ی اطراف ویلا و نور خورشید، ساختمان در مقابل باران و آب و هوای نامتعادل نیز مقاوم شود. ساخت ویلاهای پیش ساخته بستر مناسبی برای هرگونه خلاقیت در طراحی و ساخت را فراهم می کند.

مقرون به صرفه بودن

صنعت ساخت و ساز سالانه با افزایش هزینه های ساخت و ساز روبرو بوده است. با این وجود در امان نگه داشتن مصالح ساختمانی مانند سیمان و گچ سفید از گزند باران های شدید و رطوبت بالا، خود امری دشوار است. علاوه بر این هزینه ی حمل و نقل مصالح به محیط به خصوص در مکان هایی که عبور و مرور و حمل مصالحی مانند سنگ، سرامیک و … به آن جا دشوار است، پر هزینه می باشد. همچنین با ساخت ویلا به صورت سنتی انتخاب های محدودی برای افرادی دارید که ساختمان شما را بسازند. اما با استفاده از ویلای پیش ساخته که در محیط کارخانه ای و بدون تاثیر گرفتن از آب و هوای محیط ساخته می شود، علاوه بر از میان بر داشتن همگی این موانع، در کمترین زمان ممکن به اتمام رسیده و  به شدت هزینه ها را کاهش می دهد.

ایمنی و امنیت بهتر

ساخت و ساز به خصوص در شرایط ویژه، کاری پر خطر محسوب می شود. خطر سقوط افراد و یا مصالح، در شرایط بارانی که زمینه ی لیز خوردن افراد بیشتر مهیا است افزایش پیدا می کند. علاوه بر این، موضوع دیگری که باران اثر و خطر آن را تشدید می کند، خطر برق گرفتگی در محیط است. اما با استفاده از ویلای پیش ساخته ، احتمال کمتری برای بروز مشکلات مربوط به سقوط، برق گرفتگی ، رطوبت و سایر خطرات محیطی وجود دارد زیرا کارگران در محیط های تحت کنترل کارخانه ای به تولید ساختمان شما مشغول هستند.