دفاتر مدیریتی و اداری : برای مکان‌هایی که در آن‌ها مساحت باز زیاد وجود دارد اما محیط کمی برای ایجاد دفاتر اداری در ساختمان وجود دارد
2. انواع ویلا : مقاومت فراوان در برایر انواع آب و هوا و همچنین حمل و نقل آسان به انواع نقاطی که گذر از آن‌ها سخت است همانند مناطق کوهستانی و کویر‌ها
3. فروشگاه‌ها، اماکن ورزشی، انواع سرویس بهداشتی، مدرسه : مقرون به صرفه بودن و دور بودن برخی از نقاط که ساخت مدرسه در آن‌ها مشکل است و یا به دلایل اقتصادی امکان ساخت در آن‌ها وجود ندارد.

امکانات داخلی سازه پیش ساخته

همانند دیگر منازل مسکونی مانند هر ساختمان سازه پیش ساخته نیز دارای پذیرایی، آشپزخانه‌های لوکس با طراحی‌های مدرن و کلاسیک اروپایی، که بسته به مساحت ساختمان، اندازه‌های در نظر گرفته شده برای هر بخش متفاوت است.از مهمترین قسمت‌های خانه پیش ساخته می‌توان به اتاق‌ خواب‌ها و سرویس‌های بهداشتی آن‌ها اشاره کرد. در مبحث طراحی اتاق‌های  خواب آن‌ها به عنوان فضای خصوصی در هر بنای خصوصی در نظر می‌گیرند. با گذر از اتاق نشیمن و رسیدن به راهرویی(کریدور) که اصولا در میان آن طراحی می‌شود می‌توان به سمت اتاق‌های خواب رفت. در طراحی دکوراسیون اینگونه اتاق‌ها معمولا برای بهره‌وری بهتر از فضای آن کمد‌های دیواری از جنس چوب که گاهی همراه با درب‌های کشویی آینه‌ای و شیشه‌ای نیزهستند، استفاده می‌شود.

سرویس بهداشتی قسمت مهم دیگر ساختمان پیش ساخته است. این مکان‌ها در بشتر مواقع در کنار درب ورودی ساختمان قرار داده می‌شوند. البته در دیگر موارد به خواست مشتری‌ها (صاحبان ویلا) آن‌ها را در اتاق‌ خواب‌ها و با در راستای آن‌ها (در راهروی بیان شده در قسمت ‌قبل )طرح ریزی می‌کنند. معمولا نیز حمام‌ها را در کنار سرویس بهداشتی در نظر می‌گیرند. اما در کل همه تمایل دارند که حمام در اتاق خواب‌ها به صورت مجزا برای اتاق باشد. تمامی امکانات لازم در هر سرویس بهداشتی از جمله آینه، روشویی، دوش و وان و دیگر لوازم مورد نیاز یافت می‌شوند.دیگر امکانات در نظر گرفته شده در طراحی واجرای ویلایهای پیش ساخته، قسمت‌هایی برای تانکر آب، پنل‌های خورشیدی و انبار‌ها هستند.

انواع سازه پیش‌ساخته

  1. سازه پیش‌ساخته سیار: ساختمان پیش‌ساخته سیارقابلیت جا به جایی از یک منطقه به یک منطقه ی دیگر را دارا می باشند. اجزای این نوع ویلا در کارخانه ها  ساخته می‌شوند، سپس در کارگاه مونتاژ و این قطعات به هم وصل می شوند و پس از مراحل ساخت در مکان مورد نظر نصب می‌شوند.
  2. سازه پیش‌ساخته ثابت :این نوع سازه ها بیشتر برای مواردی کاربرد دارند که نیاز به جابه‌جایی نباشد ودر یک جا به صورت ثابت نصب می گردد.

تفاوت ساختمان پیش ساخته با سازه های سنتی

سازه های پیش ساخته در محیطی صنعتی تولید می گردند محلی که تمام ابزار آلات و فضای مورد نیاز عوامل سازنده در اختیارشان قرار دارد ، در طی مدت زمان کوتاهی مثلا چند هفته، ساخته می شوند ، در حالی که ساخت ساختمان های سنتی و معمولی از یک تا چند سال به طول می انجامد. هم چنین وجود مشکلاتی در پروژه نیز وجود دارد که در محیط کارخانه نیست ، مثلاً عوامل طبیعی مثل سرما و گرمای شدید ، بارش برف و باران که این عوامل نیز موجب می شوند ساخت این سازه های ساختمانی با مشکل مواجه شود و روند ساخت و ساز را بسیار طولانی می کند. اکثر فروشندگان توضیحاتی مشابه را بیان می کنند اما در کیفیت ، خدمات پس از فروش، قیمت مدیریت ساخت و … متفاوت می باشند. که شما باید پس از تحقیق فراوان و پرس وجو بهترین آن را انتخاب و خریداری کنید.

اندیشه ساخت اجزای ساختمانی و خانه‌های پیش‌ساخته در آغاز قرن 18 میلادی در اروپا بوجود آمد ولی تا پیش از قرن نوزدهم میلادی نتوانست واقعیت پیدا کند. پس‌ از رکود ده ساله جنگ‌ جهانی‌ دوم دوران شکوفایی صنعتی کشورهای اروپایی و امریکای شمالی آغاز گردید. انگیزه سرعت بخشیدن  به ساخت و ساز و روی آوردن به اجزای ساختمانی پیش ساخته و خانه‌های پیش‌ساخته از نیاز به مسکن سریع سرچشمه گرفت. امروزه بیش از 60 درصد ساختمان‌های کشورهای پیش‌رفته به‌گونه ی صنعتی تولید شده و در بیش‌ از 90 درصد ساختمان‌های‌ مسکونی‌ و تجاری آنها‌ از اجزای ساختمانی پیش‌ساخته و سیستم‌های خشک استفاده‌ می‌شود.

چکیده برتری های ساختمان و خانه پیش ساخته

◊ عایق بسیار عالی خوب در برابر گرمای شدید شرجی ورطوبتی  و سرما و کاهش چشمگیر مصرف انرژی.

◊ ساخت و اجرای نصب بسیار سریع و در نتیجه بهره برداری از سرمایه گذاری انجام شده در کوتاهترین زمان ممکن.

◊ هزینه های نگهداری بسیار پایین در مقایسه با سایر ساختمانها.

◊امکان هرگونه تغییر در نقشه داخلی بدون پرت مصالح.

◊ وزن کم این نوع ساختمان پیش ساخته  در مقایسه با ساختمانهای سنتی، که در نتیجه هزینه فونداسیون را بسیار کاهش میدهد.

◊ قابلیت استفاده دوباره  (دی مونتاژ مجدد) در محلی دیگربدون هدر روی مصالح.

◊ افزایش فضای داخلی ساختمان با توجه به نازک بودن دیوارها.

ساخت و نصب ساختمان پیش ساخته بدون پرت و بر جا ماندن نخاله های ساختمانی بدون ایجاد مزاحمت برای همسایگان.

◊ و امکان بار در محل جغرافیایی حتی صعب العبور بودن امکان اجرای  نصب در هر شرایط آب و هوایی.

◊ عدم امکان نفوذ حشرات موزی.

◊قابلیت شستشو بیرون  هرروز  داخل ساختمان با مواد شوینده و حفظ جلوه نو ساختمان پس از گذشت سالها.

انواع ساختمان پیش ساخته

√ ساختمان پیش ساخته مسکونی

√ ساختمان پیش ساخته اداری

√ ساختمان پیش ساخته سرایداری

√ ساختمان پیش ساخته نمازخانه

√ ساختمان پیش ساخته خوابگاهی

√ ساختمان پیش ساخته فرهنگی

√ ساختمان پیش ساخته ویلایی

خسارات زلزله

⇐ خسارات جانی زلزله ها غیر قابل جبران هستند.

⇐میزان خسارات زلزله بم حدود 3/1 میلیارد دلار برآورد شده است.

⇐ ساختمان آتش نشانی مرکزی بم که یک ساختمان دو طبقه بود دچار ریزش کامل شد و خودرو های آتش نشانی و امداد زیر آوار ماندند.

هدر روی انرژی ساختمان پیش ساخته

>> 40% انرژی کشور در ساختمان های سنتی هدر می رود.

>> 79% انرژی ورودی به ساختمان های سنتی هدر می رود.

>> هدر روی انرژی در ساختمانهای ایران 5 برابر اروپا است.

>> در سال 1387 به مقدار 140 میلیارد متر مکعب گاز در کشور مصرف شده است که 56 میلیارد متر مکعب آن مربوط به بخش ساختمان بوده است که این رقم خود از کل مصرف کشور های اتحادیه اروپا بیشتر بوده است.

>> تولید آجر سنتی در ایران سالانه حدود 2 میلیارد لیتر نفت کوره مصرف دارد.

>> انرژی لازم برای تولید آجرهای سنتی دو برابر فرآورده های نوین است.

>> میزان صرفه جویی ناشی از اصلاح الگوهای مصرف در زمینه صنعت ساختمان سالانه رقمی بیش از 7 میلیارد دلار(7،000،000،000) برآورد می گردد.