کار با ما را ازهمین حالا شروع کنید.

مشاوره رایگان

ساختمان پیش ساخته چیست؟

ساختمان پیش ساخته به بنایی اطلاق می گردد که در محیط اولیه ساخته و در محیط ثانویه مونتاژ می گردد و یا به صورت ساخته شده و آماده این انتقال صورت می گیرد ؛ مواد سازنده ساختمان پیش ساخته معمولا متشکل ازتیغه های گچی ، مواد پلاستیکی ، چوب و آلیاژ های سبک اما مستحکم می باشد . از مهمترین دلایل گرایش انسان به استفاده از ساختمان پیش ساخته ، می توان به دلایلی نظیر قیمت مناسبتر نسبت به ساختمان های رایج ، سرعت بالا در آماده شدن آن ، قابلیت جابجایی ، عایق بودن در برابر گرما و صدا ، ضد زلزله بودن ، قابلیت دمونتاژ و … اشاره کرد . کانکس ها به عنوان زیرمجموعه ای بسیار رایج از ساختمان های پیش ساخته ، نقشی پررنگ در اسکان شهری ایفا می کنند که به توضیح بیشتر آن می پردازیم .

ساختمان پیش ساخته ساندویچ پانلی به عنوان بهترین نوع ساختمان پیش ساخته ، متشکل از ساختاری سبک و مرکب بوده که با اتصال به دو ورق که در وسط آن یک لایه عایق قرار دارد، می باشد . از دیگر ویژگی های ساختمان های پیش ساخته می توان به مکانیزه شدن ساخت بناها ، کم شدن معایب ، نارسایی ها و درز ها ، کم شدن تلفات انسانی و ظرافت بالای آن اشاره کرد .از مهمترین کاربرد های ساختمان پیش ساخته می توان به استفاده از آن ها در ساخت دفاتر اداری و مدیریتی ( برای اماکنی که در آن مساحت باز زیادی وجود داشته ولی محیط کمی برای دفاتر اداری در داخل ساختمان وجود دارد ) ، ویلا (علاوه بر حمل آسان به نقاط صعب العبور مانند کویر یا بالای کوه ، دارای مقاومت زیاد در برابر آب و هواهای مععدد را داشته و مقرون بصرفه می باشد ) ، اماکن فروشگاهی ، ورزشی ( مانند استخر ها یا زمین های سالنی ورزش ) سرویس های بهداشتی ، مدرسه ( در مناطق دور افتاده که ساخت مدرسه مشکل بوده و یا توجیه اقتصادی نداشته باشد ) ، نمازخانه و … اشاره کرد .

در هنگام سفرش ساخت و خرید خانه پیش ساخته که به خانه مدولار نیز معروف می باشد ، توجه به نکاتی از قبیل توجه به شمایل کلی خانه پیش ساخته و ابعاد آن ، قیمت نهایی خانه پیش ساخته که با توجه به متراژ ، امکانات و مواد اولیه بکار رفته شده متغیر است ، در نظر داشتن پیمانکاری جهت اسمبل کردن قطعات خام حیاتیست . خانه های پیش ساخته همانند خانه های معمولی ظزفیت نگهداری لوازم لوکس با هر ابعادی را در خود دارد و در کنار آن اگر مقاومت این بنا از بناهای عادی بیشتر نباشد ، کمتر نیست ، از این روی تمایل به استفاده از این نوع ساختمان ها رو به افزایش است .


ویلا (به فرانسوی و انگلیسی: Villa) به ساختمانی گفته می‌شود که در تعریف امروزه از چهار طرف به بیرون نما داشته باشد و معمولاً آن را در اطراف شهرها یا در ییلاق‌ها می‌سازند. البته در بعضی از کشورها قوانین ساخت و ساز به شهروندان اجازهٔ ساخت ویلا در داخل شهر را می‌دهد و خانه‌های مسکونی به صورت ویلایی ساخته می‌شوند.

ساخت ویلاها از جمهوری روم باستان شروع شد و در آن زمان ساختمان‌های ارزشمند افراد طبقه بالای اجتماع به صورت ویلا در محوطه‌ها یا باغ‌های وسیع ساخته می‌شدند که بعد از فروپاشی امپراتوری روم توسط کلسیا کاربریشان تغییر کرد و به صورت صومعه استفاده می‌شدند و در قرون وسطی بعد از تعمیر و تغییراتی دوباره به صورت ساختمان‌های اشرافی مورد استفاده قرار می‌گرفتند.
در ایران در فرهنگ عامه معمولاً به خانه‌هایی که نمای چهار طرف داشته باشند یا سقف شیب‌دار داشته باشند خانه‌های ویلایی گفته می‌شود و در شمال ایران به خاطر اقلیم مرطوب اکثر خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته می‌شدند و با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شد ولی در حومه و شهرک‌های ویلاها به چشم می‌خورند.


یکی از دغدغه های کارفرمایان برای پروژه های بزرگ هزینه های بالای سرویس کارگران و همچنین کاهش بازدهی کارگران در طول مدت پروژه به دلیل خستگی ایجاد شده در رفت و آمد است . معمولا برای حل مشکل اسکان کارگران از ساختمان های پیش ساخته با امکانات کامل رفاهی استفاده میشود . کمپ های کارگری با توجه به تعداد نفرات و آپشن هایی که دارد در اندازه ها و طرح های متفاوتی تولید و در محل پروژه نصب و مونتاژ میشود . عمر این کمپ ها بالا بوده و قابلیت استفاده چند باره را دارا میباشد . استراکچر اصلی این کمپ ها از ساندویچ پانل با کیفیت بالا (کارن پانل ) میباشد .


پنل ساندویچی یا ساندویچ پنل (به انگلیسی: Sandwich panel) به دیواره یا سقف‌هایی گفته می‌شود که از ترکیبات سبک تشکیل شده‌واز دو طرف به دو لایه ورق محدود شده‌است و در میان آن یک لایه عایق قرار دارد.

همانند یک ساندویچ همبرگر که نان آن همبرگر را از دو طرف پوشانده‌است؛ این عایق نرم و انعطاف‌پذیر است. ساندویچ پانل‌ها معمولاً از موادی مانند پلی اورتان، XPS، پلی استایرن، پشم سنگ و پشم شیشه تولید می‌شوند.
کاربرد ساندویچ پانل
استفاده از پنل ساندویچ در انواع سردخانه‌ها و صنایع برودتی، دفاتر کارگاهی، درمانگاه صحرایی سرویس بهداشتی، نمازخانه و محیط آموزشی، تعمیرگاه سیار، پست نگهبانی، ویلاهای یک و دو طبقه- واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، دیوار و سقف سالن‌های تولید، ساختمان‌های اداری و هتل‌ها، کانکس، کانتینرها کاربرد ساندویچ پانل در مخازن چند جداره، پوشش سوله انبارها، خانه‌ها و ویلاهای، ساندویچ پانل در صنایع، پوشش سوله، باشگاه و سردخانه، واحدهای امدادی در زمان‌های بحرانی مانند زلزله ساخت انواع سوله، مسکونی، انبار غلات، مدارس و درمانگاه‌های سیار، سردخانه گوشت و لبنیات، خانه‌های سیار و کاروان‌ها، استخرهای سرپوشیده و سالن‌های ورزشی، دیوار و سقف ساختمان‌های صنعتی، دیوار و سقف کاذب و دیوار تقسیم داخلی و اتاق‌های اداری در کارخانه‌ها می‌باشد. همچنین ساندویچ پانل‌ها کاربردهای گوناگونی دیگری هم در صنایع مختلف دارد ازجمله ساخت کانکس، کانتینر، کانکس‌های یخچال دار ثابت و متحرک، سازه و خانه پیش ساخته، کمپ‌ها اسکان موقت، سوله، سازه فلزی، سازه فضایی، انبار و بارانداز، مجتمع‌های ورزشی، کارخانه صنعتی و تولیدی، سردخانه‌های صنعتی و نیمه صنعتی.


کانکس در تعریف کلی عبارت است از یک سازه پیش ساخته که در زبان های مختلف به آن شلتر shelter و به انگلیسی conex گفته می شود.کانکس دارای

کاربرد های مختلفی بوده اما ایده اولیه آن برای استفاده به عنوان سکونت گاهی موقت که بصورت سریع ساخته و در محل مستقر شود بوده است که با گذشت زمان کاربری هایی مانند فروشگاهی و خدماتی نیز به آن افزوده شده است.
در ایران استفاده از کانکس کاربرد های مختلفی دارد که یکی از مهمترین آنها استفاده برای اسکان سریع آسیب دیدگان زلزله می باشد که در زلزله پائیز سال 1396 کرمانشاه این موضوع بسیار مورد توجه قرار گرفت و خیرین زیادی گرد هم آمده و یک کمپین برای جمع آوری کمک های مردمی برای خرید کانکس و اهدا به شهر کرمانشاه تشکیل دادند.

کاربرد کانکس
مهمترین کاربرد کانکس در زمینه اسکان موقت می باشد اما کاربرد های دیگری نیز بعد ها به آن افزوده شد که باعث رشد این صنعت و تعامل آن با شهر وندان گردید. ازجمله مهمترین آنها استفاده به عنوان کیوسک های خدمات شهری ، کانکس مسکونی و دکه های روزنامه فروشی یا کیوسک تلفن عمومی بوده که خدمات مختلفی را به مردم ارائه می کردند. کمی بعد تر نیز کاربرد هایی برای اسکان دائم خانوار مانند ویلایی و خانه های قابل حمل نیز در زیرشاخته محصولات تولید کنندگان سازه های پیش ساخته قرار گرفت و استقبال مشتریان از آن باعث گسترش فرهنگ پیش ساختگی در همه جای جهان از جمله ایران گردید.
یک نمونه کیوسک تلفن عمومی به عنوان اولین نمونه های کانکس و یک کیوسک نگهبانی امروزی در تصویر زیر قابل مشاهده است
کانکس قدیمی

انواع کانکس
در ادامه به برسی تعدادی از مهمترین و پرکاربرد ترین انواع کانکس پرداخته و توضیحات مختصری در باره هرکدام ارائه خواهیم کرد.
نگهبانی : این نوع معمولا دارای ابعاد کوچک و برای استقرار نگهبان یا پرسنل حراست در ورودی مجموعه ها و شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرد و شرایط آن بگونه ای است که نفر به تمامی جهات دید کامل داشته باشد تا بتواند کل محدوده را تحت کنترل داشته باشد.
کارگاهی : اسکان نیرو ها در کارگاه های ساختمانی و همچنین دفاتر اداری برای مهندسین پروژه نیازمند فضایی می باشد که با هزینه کم و سرعت زیاد ساخته شود. از این رو استفاده از کانکس کارگاهی بهترین گزینه برای این نیاز بشمار می رود و انواع معمولا با ابعاد و اندازه های متفاوتی در هر کارگاه می توان آن ها را یافت.
کانکس ویلایی : استفاده به عنوان خانه پیش ساخته از این سازه ها باعث بوجود آمدن محصولی بنام کانکس ویلایی گردید که این سازه به مانند یک خانه مجهز دارای اتاق های متعدد و سرویس بهداشتی می باشد.بسته به ابعاد امکانات داخلی آن نیز متغییر بوده و بیشتر در مناطقی مانند لواسانات و شهر های خوش آب و هوا از آنها استفاده می کنند.
سرایداری : در بسیاری از مجتمع های آپارتمانی بخصوص اداری و گاها مسکونی با تعداد واحد های زیاد نیاز به یک سرایدار یا نگهبان دارند که بصورت دائمی در آنجا مستقر باشد از این رو برای سکونت و استقرار نگهبان و خانواده اش اقدام به تهیه یک کانکس سرایداری می کنند که معمولا در حیاط یا پارکینگ مجتمع قرار می گیرد.
فروشگاهی : معمولا در تقاطع های پر رفت و آمد برای فروش محصولات مختلف فرهنگی و روزنامه های مطبوعاتی از کانکس فروشگاهی استفاده می شود. این نوع معمولا ابعاد کوچکی داشته که دارای کرکره های برقی و نورپردازی برای روشنایی در هنگام شب می باشد.
کیوسک خدمات شهری : این سازه ها وظیفه ارائه خدمات مختلف اجتماعی و شهروندی را در داخل فضای شهری دارند که از جمله مهمترین آنها ایستگاه های دوچرخه ، کیوسک های دستگاه خودپرداز بانکی ، اهدای خون ، ارائه مشاوره های پزشکی و عرضه محصولات فرهنگی می باشد.
چرخدار : نوع چرخدار معمولا برای کاربری هایی که نیاز به جابجایی های زیاد دارند مورد استفاده قرار میگیرد و گاها با نام کاروان های سیار یا کاروان مسافرتی نیز از ان یاد می شود.نمونه های بارز آن ایستگاه های سیار پلیس راه و کاروان های توریستی می باشد.

روش های تولید کانکس
سبک ها و روش های متفاوتی برای ساخت کانکس وجود دارد و این تنوع سبک به دلیل تنوع زیاد در گزینه های موجود برای انتخاب مصالح اولیه می باشد اما چیزی که در اکثر روش های تولید کانکس مشترک است ساخت شاسی کف با تیر آهن و اسکلت فلزی از با پروفیل های آهنی در ابعاد 40*40 میلیمتر می باشد که بنا به ابعاد و نوع درجه کیفی ضخامت ها و نمره های متفاوتی از آنها بکار می رود.اتصالات در اکثر مواقع از طریق جوش ممتد بوده اما در برخی موارد نیز با روش پیچ و مهره نیز جهت مونتاژ و دمونتاژ آنها را تولید می کنند.پوشش بدنه و سقف نیز از مصالح مختلفی مانند ورق های فولادی گالوانیزه شده ، چوب ، فایبرگلاس و پانل های پیش ساخته می باشد که خریداران کانکس در هنگام سفارش یکی از آنها را انتخاب می کنند چرا که هرکدام دارای ویژگی ها و مزایایی بوده و از لحاظ هزینه نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

مزایای کانکس چیست
مهمترین مزایای استفاده از کانکس خلاصه شده در صرفه جویی زمان و هزینه ها اما در کنار آن دارای مزایایی دیگری نیز می باشد. در اینجا برای روشن شدن موضوع بطور خلاصه هریک از مزایای آن را شرح داده ایم.
سرعت در ساخت : بطور کلی سرعت در ساخت و ساز با سبک پیش ساختگی بسیار بیشتر از روش های معمول و سنتی می باشد که سرعت زیاد برابر با بازگشت سریع تر سرمایه و صرفه جویی در زمان و هزینه ها می باشد.
مقاومت در برابر زلزله : به دلیل استفاده از تکنیک پیش ساختگی و مصالح با تایل های بزرگ و سبک مقومت این سازه ها در برابر زلزله بسیار بالا بوده و از طرفی در صورت تخریب آوار آن برای انسان خطرناک نبوده چرا که چگالی آنها نسبت به مصالح ساختمانی بسیار کمتر است.
عایق حرارتی : استفاده از عایق های مناسب در جداره های کانکس بخصوص نوع ساندویچ پانل که در آن از فوم پلی یورتان استفاده شده باعث گردیده تا اتلاف انرژی در آنها به حداقل رسیده و بتوان از آنها در مناطق خیلی سرد و یا خیلی گرم استفاده کرد.
امکان جابجایی : اینکه بتوان یک سازه یا خانه پیش ساخته را به راحتی جابجا نمود مزیت بسیار خوبی بوده بخصوص در کارگاه های ساختمانی و عمرانی که می توانند پس از اتمام پروژه سریعا سازه ها را جهت تجهیز کارگاه جدید به محل دیگری منتقل کنند.
قابلیت ذخیره سازی : یکی از نکات مهم و کاربرد کانکس استفاده از آنها در مواقع بحران مانند زلزله و سیل می باشد که بتوان در مدت زمان کوتاهی آسیب دیدگان حادثه را اسکان موقت داد. از این رو می توان این سازه ها را بصورت انبوه تولید و برای مواقع اضطراری در محلی نگهداری کرد تا در صورت نیاز تعداد زیادی از آنها را در اختیار مردم قرار داد.
تنوع در طرح : قابلیت اجرای انواع طرح ها برای کاربری های مختلف بطوری که هر سازه کاملا با نوع استفاده خود هماهنگ و بیشترین بازدهی را داشته باشد نیز یکی از مزایای آن بشمار می رود که این کار معمولا در طراحی کانکس به هنگام برسی های فنی و تحقیقات پیش تولید صورت می گیرد.

معایب کانکس
از عمده ترین معایب این سازه ها به نبود کنترل کیفی در اکثر واحد های تولید کننده در مرحله نخست باید اشاره کرد. چرا که بسیاری از تولید کنندگان آن ها را کارگاه های کوچک و غیر استاندارد تشکیل داده اند که بدون در نظر گرفتن اصول مهندسی در صنعت پیش ساختگی اقدام به تولید کرده و با استفاده از مصالح بی کیفیت یک سازه نا مرغوب را تولید می کنند. این کار باعث کاهش هزینه ها می گردد چرا که مصالح اولیه بی کیفیت قیمت تمام شده نهایی پائین تری خواهد داشت و بسیاری از خریداران به دلیل قیمت پائین از آنهاخرید و در نهایت از این کار خود ابراز ندامت می کنند.به همین دلیل پیشنهاد می شود حتما محصول خود را از کارخانه های معتبر تولید کننده کانکس با رعایت اصول فنی مهندسی تهیه فرمائید.
از دیگر معایب آن می توان به موارد زیر اشاره کرد :
کاهش قیمت پس از استفاده : معمولا پس از خرید و استفاده اگر بخواهیم یک کانکس را بفروش برسانیم حدود 30 تا 40 درصد از هزینه اولیه آن کسر می گردد.
محدودیت در ابعاد هنگام حمل : هر سازه می بایست برای اینکه قابلیت حمل را داشته باشد دارای ابعاد استاندارد چه در طول و عرض و چه در ارتفاع داشته باشد تا مجوز تردد در جاده های داخل کشور را کسب نماید که در ابعاد بزرگ برای حل این مشکل روش دوقلو و یا ساخت در محل استفاده می شود.

قیمت کانکس
بهای نهای و قیمت کانکس بر طبق در خواست مشتریان و اینکه چه ابعاد و امکاناتی را درخواست کرده اند در قالب یک پیش فاکتور حاوی مشخصات فنی و توضیحات به آنها ارائه می شود که باید برای هر سازه بصورت اختصاصی محاسبه شود . اما برخی از انواع آنها که معمول و پرکاربرد تر هستند بصورت تیپ تولید می شوند که برای اطلاع از مشخصات و هزینه های آنها می توانید به صفحه قیمت کانکس 12 متری و همچنین صفحه قیمت کانکس مراجعه فرمائید که اطلاعات فنی و لیست مصالح بکار رفته در آنها بصورت کامل شرح داده شده است.

واحد شمارش کانکس چیست
سوالی که مطرح می شود این است که واحد شمارش کانکس چیست. در پاسخ به این پرسش باید بگوئیم که واحد آن یا عدد می باشد و یا دستگاه . بیشتر در موارد فنی مهندسی از دستگاه به جای عدد استفاده می شود.بطور مثال می گویند یک دستگاه کانکس یا پنج دستگاه اما در حالت های عامه معمولا از عدد استفاده می کنند . هردو صحیح است اما برای کانکس سرویس بهداشتی و حمام از واحد دیگری بنام چشمه استفاده می شود که هر یک سرویس یا حمام را یک چشمه میگویند. بطور مثال کانکس سرویس بهداشتی چهار چشمه راهرودار.
کانکس چیست

پایان عمر کانکس
هرمحصولی پس از مدت ها استفاده به پایان عمر مفید خود رسیده که کانکس نیز مانند تمامی مصنوعات ساخت بشر روزی به این مرحله خواهد رسید. حال ممکن است مدت زمان استفاده کاربر با سازه به اتمام رسیده باشد که در این صورت آن را یا بصورت ضایعات یا به عنوان سازه فرسوده و دست دوم بفروش رسانیده و یا ممکن است هنوز به آن احتیاج داشته که در این صورت با انجام یک بازسازی و تعمیرات بخش های فرسوده مجددا مورد استفاده قرار می دهد.اگر مدت زمان عمر مفید این سازه ها را بخواهید باید گفت که بسته به میزان کیفیت تولید متفاوت است ، به این صورت که سازه های درجه یک بین 15 تا 25 سال بدون نیاز به بازسازی عمر مفید خواهند داشت و سازه های درجه کیفی 2 و 3 بین 4 تا 10 سال حداقل عمر خواهند کرد.البته نحوه بهربرداری و استفاده خریدار نیز در میزان طول عمر مفید آنها تاثیر گذار خواهد بود.

سوالات متداول درباره کانکس چیست

واحد اندازه گیری کانکس چیست؟
واحد اندازه گیری کانکس دقیقا مثل هر بنای دیگری بر اساس متر مربع بوده با این تفاوت که در سازه های پیش ساخته اندازه ها بصورت پشت تا پشت ( یعنی از خارج سازه ) اندازه گیری می شود. با توجه به اینکه ضخامت دیواره های کانکس بین 6 تا 10 سانتیمتر است فضای داخلی به راحتی با کسر ضخامت دیواره ها قابل پیش بینی می باشد.

تفاوت کانکس با دکه و کیوسک چیست؟
دکه ، کیوسک ، کاروان ، شلتر و کمپ های پیش ساخته همه به نوعی کانکس هستند با این تفاوت که معمولا بصورت اصتلاح در کاربری های خاص از نام های مختلف استفاده می شود. بطور مثال به یک کانکس نگهبانی کوچک کیوسک نگهبانی یا دکه نگهبانی نیز گفته می شود و یا به سازه های چرخدار کاروان های متحرک نیز گفته می شود. همچنین برای کانکس های مخابراتی سیار نیز معمولا از کلمه شلتر که نام لاتین آن است استفاده می گردد.

با ما تماس بگیرید

  نام *
  نام خانوادگی *
  آدرس ایمیل *
  شماره تماس

  موضوع پیام

  چطور میتوانیم کمکتان کنیم؟